FABRICATION

צילום: סוזן שפריר
צילום: סוזן שפריר
תערוכת יחיד רטרוספקטיבית עכשווית לאומנית סוזי שפריר בחיפה

האומנית הרב תחומית סוזי שפריר, ילידת לונדון, פעלה בתוך עולם האומנות מגיל צעיר והמשיכה דרך האוניברסיטה בלונדון. היא אוהבת להתנסות עם חומרים חדשים בתהליכי יצירתה.

מרכיב חיוני ברקמות שתוצגנה בתערוכת היחיד הנוכחית שלה, הוא באיזון החדשנות בשימוש במדיות השונות ליצירת מתח וזאת על מנת לגרות לקהל להסתכל בעבודותיה שוב ושוב. הכול הופך למקור הבלתי נלאה ממנו שואבת היא השראה. הכול מפוזר ברגישות שמאפיינת אותה.

אהבת הטבע ושמירה על איכות הסביבה עם מחט וקצה חוט יוצרות את הרקמות בתנועה, חופשיות ויצירה. הרקמות של סוזן, לרוב בסגנון המופשט,  מאופיינות  בעושר הצבעים, בהומור ובאהבת הטבע כאילו נלקחו מדמיונו של ילד לעולם מושלם יותר. דיוקן תפור בחוט של רוח יצירתית. השימוש המושכל בטקסטיל של שפריר משמר רעננות, הניכרת בעבודות חרף איכותן העמלנית ומשקף את ריקוד המחט על גבי מצע הציור.

כאומנית רב תחומית, מפגישה סוזי בין שני עולמות תוכן. באמצעות צבעוניות זהירה מייצרת היא משחק עדין בין עולם הטבע לעולם הציור. יש שהרקמה מופיעה כמשטח של צבע ויש שהיא נוכחת כרישום צבעוני רווי תנועה. עבודותיה של שפריר הוצגו בשלל תערוכות בארץ ובעולם.

סוזי שפריר: "ההשתתפות בתערוכה עם עבודותיי האחרונות, חייבה אותי לחשוב, לנתח ולסכם את עבודתי, את התהליכים, ההשראה והיצירה של התוצר הסופי. הרקע האומנותי שלי הוא ברישום ובציור וזאת מגיל צעיר מאוד ועד היום. למעשה, הוריי והוריהם היו כולם אנשים יצירתיים ותמיד עודדו אותי בכיוון הזה. במשך השנים השתמשתי באמצעי מדיה שונים, בדרך כלל על פי מה שהיה זמין לי בזמנים השונים. התחלתי עם צבעי שמן, עברתי לצבעי מים, עט ודיו. תמיד היה לי סגנון אחיד בקומפוזיציה. עכשיו אני מפתחת רעיונות על ידי מדיה שונה, זאת באמצעות מכונת התפירה שלי ובמגוון גדול של חוטים צבעוניים. העיצוב, הפרשנות והיחסים בין הצבעים נשארים דומים בסגנונם באופן קבוע. האומנות שלי מתחדשת וחופפת את הסגנון בעבר. אני מגלה דרכים חדשות כל הזמן. אני אוהבת את האתגר לעבוד עם חומרים חדשים ועם דרכים חדשות לתרגום רעיונות. בסופו של דבר, העבודה חייבת בחיבור, בעומק מתאים ובפוקוס הנכון. אני חייבת להרגיש נוח כלפי הבחירות שלי, במיוחד כשאני עובדת באופן אינטואיטיבי יותר. חייב להיות קשר בין הרעיונות, התהליך והתוצאה. עבודתי מתחילה בסביבה הטבעית. בדרך כלל אני רושמת על המקום, כדי לתפוס את הליבה של הצורה והצבעים. אני כמעט תמיד עוברת מהרישום הטבעי לרישום אבסטרקטי ואני משתמשת בטקסטילים ובחוטים, שיחד מצליחים להביע את המתח שבין הניגודים. אני אוהבת להציג בעבודתי סוגי טקסטיל מנוגדים שמשלימים אחד את השני. למשל, משי ויוטה, בד דק ונייר, צמר וחוטים מתכתיים. אני מתנסה הרבה בעבודתי עם פלסטיק ועם בדים מודרניים, שהומצאו לאחרונה בתהליכים תעשייתיים. בכל עבודותיי אני משתמשת בתרסיס נגד אבק ואולטרה ויולט כדי למנוע נזקים, אבל אם רוצים הגנה על ידי מסגרות עם זכוכית – זו כלל לא בעיה. למרות שאני ממחזרת חומרים שונים לשימוש עם טקסטילים ועם חוטים שונים, התוצאה הסופית אינה שונה מהשימוש במכחול. לכן, רואים כאן שוב חזרה על יחסים וחומרים כדי לשדר רעיון וזו הרי אומנות".

התערוכה תיפתח חגיגית ביום שישי, 19.1, 12:45, ותינעל ב-11.2.

אודיטוריום חיפה, שדרות הנשיא 140, מרכז הכרמל.

אוצרת: מיכל סדן.

שעות ביקור בתערוכה: ראשון-חמישי – 10:00-22:00.

ליצירת קשר עם האומנית:

https://susanshafrir.wixsite.com/embroidapainting